STALLBRÖDERNAS STIPENDIATER

 

Här kan ni se hur festligt det gick till när Linda Rapp och Håkan Berg blev stipendiater 2015:

 

Linda     Håkan

 

 

2017 Youtubefenomenen Daniel och Emil Norberg, Aktrisen och Komediennen Sanna Sundqvist,
         Magnus & Alfred ( Klarinettisten Magnus Holmander och Pianisten Alfredo Salvador)

 

2016 Duon I Am Karate (Erika Soldh Ahlström och Marta Pettersson), Gunnar Ernblad

 

2015 Pianisten Leo Lindberg, Showkomikern Håkan Berg, Regissören och allsångsledaren mm Linda Rapp.

 

2014 Sångerskan Camilla Hedström, Pianisten Johannes Jareteg

 

2013 Skådespelaren Andreas T Olsson, Sånggruppen Vocation, Sångerskan Hannah Svensson

 

2012 Munspelaren Filip Jers, sångerskan Isabella Lundgren, pianisten Joel Lyssarides.

 

2011 Bröderna Agnas 

 

2010 Maggan Bäcklin

2009 Sångerskan Lisa Werlinder, musikern Zoltan Csörsz Jr

 

2008 My Engström, Elin Vrede, Starboys.

2007 Peter Johansson, musikalartist

2006 Pianisten Caroline Martin, sånggruppen Riltons vänner, komikern Nisti Sterk

2005 Artisten Maria Möller och artisten Anna Sise

2004 Sånggruppen Vocation, Gustaf Skördeman författare, Elias Nyberg författare, Jonah Nilsson musiker, Arvid Svenungsson musiker

2003 Pär Grebacken musiker, Rachel Mohlin imitatör

2002 Mats Blomberg revyman, Stefan Grudin satiriker/författare, Calle Norlén författare/krönikör, Lise Hummel och Gertrud Stenung artister, Karl Olandersson trumpetare

2001 Hanna Hedlund sångartist, Malena Ernman mezzosopran, Anders Lundin TV-programledare, Håkan Jonson revyskådespelare, Ann-Sofi Söderqvist musiker, Torbjörn Axelman hedersstipendium.

2000 Jonas Kullhammar musiker, Rolf Carvenius Jazzens museum Strömsholm, Anne-Sophie Elwin Showartist, Carl-Einar Häckner Trollkarl & skådespelare, Åsa Winzell Ljudtekniker, Anna-Stina Löwgren hedersstipendium.

1999 Ruben Sallmander skådespelare, Michael Hallbert ljusdesigner, Viba Femba sånggrupp, Mathias Algotsson musiker, Norma Ahlqvist dansare, Hederspris till Annalisa Ericson

1998 Peter Carlsson artist Blå grodorna, Anders Jansson förf., Johan Wester förf., Thomas Bergqvist musiker, Lizette Pålsson artist, Rune Göransson revyman, Hederspris till Vicky von der Lancken

1997 Maria Lundkvist skådespelare, Monica Hassle skådespelare, Åsa Berg sångartist, Magnus Lindgren musiker, Sylva Åkesson skådespelare

1996 Stellan Sundahl skådespelare, Charlott Strandberg skådespelare, Malena Laszlo musiker, Stig Järrel skådespelare, Anne-Lie Kinnunen operasångerska

1995 Ulf Larsson skådespelare, Voice Boys sångkvintett , Victoria Tolstoj sångerska, Amanda Sedgwick musiker, Rolf Berg musiker, Siv Ericks skådespelare, Bertil Boo artist, Kalle Sändare artist

1994 Peter Björk dansare, Minifunckarna barnteatergrupp, Cajsa-Stina Åkerström sångerska, Esbjörn Svensson musiker, Harry Brandelius artist, Gregor Dahlman skådespelare

1993 Göran Gabrielsson imitatör, Helena Söderman artist, Ewa Roos artist, Nordiska Film och Teaterunionen, Jan Lindblads minnesfond, Ewert Granholm artist

1992 Lars Külers dansskola dansskola, Yvonnes barn teatergrupp i Åkersberga, Sara Trobäck violinist

1991 Thorsten Andreassen artist, Armen Rahsepari pianist

1990 The Real Group sångkvintett, Fredrik Fors klarinettist, Owe "Clapton" Carlsson Fridolf Rhudinmuseet

1989 Lena Maria Johansson sångartist, Gus Dahlström skådespelare

1988 Helen Sjöholm sångartist, LIS lokalrevyer i samverkan

1987 Charlotte Ardai sångartist

1986 Annika Skoglund sångartist, Lars Palerius operasångare

1985 Carina Carlsson sångartist

1984 Göran Thorell skådespelare

1983 My Holmsten skådespelare

1982 ingen stipendiat

1981 ingen stipendiat

1980 ingen stipendiat

1979 Jonas Edlund musiker, Peder Palmstierna journalist

1978 Inger Blom sångerska, Margareta Pettersson skådespelare

1977 Christer Åberg journalist, Ulf Isenborg skådespelare

1976 Jan van der Schaaf sångare, Dan Ekborg skådespelare

1975 Christina Pettersson sångerska, Peter Krejci journalist

1974 Jannika Strååt skådespelare, Robert Sund musiker

1973 Barbro Hallin fotograf, Jan Kotschack journalist

1972 Bo "Blixten" Dahlman musiker

1971 Pierre Lindstedt skådespelare

1970 Anders Björkman journalist

1969 Carl-Johan Westfeldt musiker

1968 Lars Hansson skådespelare

1967 Björn Keller pressfotograf

1966 Torvald Torén musiker

1965 Sven A Nilsson skådespelare

1964 Ulf Anzelius journalist

1963 Håkan Serner skådespelare

1962 Jan Holmlund pressfotograf

1961 Östen Braathen skådespelare, Bengt Rundgren operasångare

1960 Gösta Krantz skådespelare, Sture Ström skådespelare

1959 Jan Lindeström filmfotograf, Karl Gustaf Gustafson skådespelare

 

 

Copyright © 2011 Sällskapet stallbröderna - powered by C2MS